Повече за града

Държава: България
Пловдив е вторият по големина и значимост град в България, с население 669 796 души (към декември 2017 г. по данни на НСИ). Прочут е с богатия си културен живот, с удивителната архитектура и с богатството на антични находки. Културно-историческото му наследство датира още от времето на траките, а съвременният му облик буди възхищение и у най-скептичните туристи. През 2014 г. “The Daily Telegraph” обявява Пловдив за най-стария постоянно обитаван град в Европа и за шестия най-стар град в света. Благодарение на изключителното наследство, останало през вековете, и бурното развитие през последните 20 години, градът се е превърнал в особено важен промишлен, търговски, научен, културен, образователен и комуникационен център на Балканите.
История
Пловдив е град с хилядолетна история, по-древен дори от Рим, Атина и Константинопол. Без да посочват точната година на възникването му, историците смятат, че е съвременник на Троя и Микена. Днешният град е построен върху останките на няколко предишни градове, а културата му е плод на обединяването на много предходни култури. Просперитетът на Пловдив през вековете се свързва и с управлението на Филип Македонски, а градът достига най-големия си възход в пределите на Римската и Византийската империи. Дори по време на Османската империя градът успява да запази идентичността си, а по времето на Възраждането бързо намира път към своя нов възход. През годините Пловдив е известен под различни имена - Кендрисия (по времето на траките), Филипополис (по времето на Филип Македонски), Тримонциум (в границите на Римската империя) и Пулпудева (след заселването на славяните). Днешният град е перла в короната на европейската културна съкровищница, а останките от Античността, Средновековието, Възраждането и Модерната ера съжителстват заедно в невероятно красив синхрон.
География
Пловдив е ситуиран в централната част на Горнотракийската низина, а през територията му преминава най-пълноводната река в България - Марица. Градът е известен с прозвището „Градът на седемте тепета“, но всъщност възниква около девет възвишения. Две от тях – Каменица и Марково тепе, са напълно разрушени, а за деветото - „Лаута“, все още се спори дали се причислява към другите (заради различния му геоложки състав). В момента Пловдив е разположен в подножието на шест сиенитни хълма, три от които - Небет тепе, Джамбаз тепе и Таксим тепе - образуват Стария град. Градът заема площ от 101,981 кв. км, а релефът на общината е предимно равнинен. Най-ниската точка в Пловдив се намира на 160 метра надморска височина, а климатичните условия се характеризират със сравнително мека зима и приятно горещо лято.
Инфраструктура
Пловдив е град, разположен на изключително стратегическо място, покрай което преминават ключови пътни артерии, свързващи Западна Европа с Ориента, Балтика със Средиземноморието и Черно море с Адриатическото крайбрежие. Уникалното му местоположение допринася за силно развитата инфраструктура и културното многообразие, а през последните години огромни средства от бюджета се влагат в подобряването на пътната инфраструктура и качеството на живот. Още в началото на XX век Пловдив изпъква като промишлен и търговски център със силно развита лека и хранително-вкусова промишленост. В града са инвестирани френски, немски и белгийски капитали, което води до процъфтяването на модерната търговия, банково дело и индустрията. Първата пивоварна фабрика в България е открита именно тук. В края на 2018 г. Институтът за пазарна икономика в България обявява Пловдив за регионален икономически възел на Южна България. Заради удобната си локация и развита транспортна структура, градът често се използва от туристите като задължителна спирка или начална точка на тяхното пътуване към зимните или морските курорти на България, Гърция, Македония и Турция. Тъй като Пловдив е център на обширен ареал от централната част на Южна България и истинска еманация на материалните и нематериални културни напластявания в тази част на страната, той се явява неизчерпаем ресурс за развитието на туризма в страната ни. В Община Пловдив се намират и доста известни природни и културни забележителности, курорти и балнеолечебни центрове - средновековната Асенова крепост, Бачковският манастир, живописната Долина на розите, Хисарските минерални бани, тракийската гробница край село Старосел и др.
Развитие
Пловдив е град с несравнимо богата история и забележителни качества, което му позволява да се възползва от всички съвременни възможности на модерното общество. Той е съхранил в пределите си безценни паметници на културата, от които най-впечатляващи са Римският стадион, Одеонът, Акведуктът и Античният театър. Освен културни забележителности, градът може да се похвали и с идеални условия за спорт и развлечения. На единия край на Пловдив е изграден гребен канал с олимпийски размери, който предлага отлични условия за гребане, бягане и колоездене. Пловдив е първият български град, избран за Европейска столица на културата. Културният му календар непрекъснато се разраства и обогатява. През последните години в него са включени над 75 събития и прояви, от които 22 са с международно участие. По-ярки и устойчиви във времето са: Международен фестивал на камерната музика (единствен по рода си в България); Международен технически панаир; Международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът”; Международен фестивал „Пловдивски джаз вечери”; Международен фестивал за театър и съвременен танц „Черната кутия“; Международен детски балетен фестивал „С любов за танца” и много др.